Dzisiaj jest niedziela, 02 czerwca 2024 r., 154 dzień roku
0
0
0
WIADOMOŚCI | SPORT | OGŁOSZENIA | BAZA FIRM | KULTURA | ZAKUPY | GALERIA ZDJĘĆ | DODAJ NEKROLOG
W drogę zawsze z głową!
Dodał: DL, 26-07-2021 08:00, odsłon: 1473
fot. arch. WKD
fot. arch. WKD

Wakacje to czas podróżowania. Wzmożony ruch na drogach przyczynia się do większej liczby wypadków. W ciągu roku najwięcej zdarzeń drogowych policja odnotowuje w sierpniu. Niewiele mniej jest ich we wrześniu i lipcu. Samorząd Mazowsza od wielu lat działa na rzecz poprawy bezpieczeństwa na drogach.

Skupieni powinniśmy być zawsze, zwłaszcza że drogi są coraz bardziej zatłoczone. Przybywa też środków lokomocji. Według danych GUS od 2010 r. liczba pojazdów zarejestrowanych na Mazowszu prawie się podwoiła. Wzrastająca liczba pojazdów wymaga ciągłego modernizowania infrastruktury. To dlatego inwestycje drogowe są drugą – po zdrowiu – pozycją również w tegorocznym budżecie Mazowsza (384 mln zł). Jak zauważa wicemarszałek Rafał Rajkowski, to jedno z tych zadań, które zawsze wymagało sporych nakładów. – Mazowieckie drogi zmieniają się cały czas. Nie zwalniamy tempa i cały czas przeznaczamy środki na rozbudowy, modernizacje i budowy nowych odcinków. To nie tylko inwestycja w infrastrukturę, ale przede wszystkim w bezpieczeństwo kierowców, pieszych czy rowerzystów – zaznacza.

 

Telefon jak alkohol

 

Co jest najczęstszą przyczyną wypadków? „Wypadki drogowe powstają dlatego, że dzisiejsi ludzie jeżdżą po wczorajszych drogach jutrzejszymi samochodami z pojutrzejszą prędkością” – powiedział kiedyś włoski aktor i reżyser Vittorio de Sica. Wygląda na to, że kiedy to mówił, nie przewidywał jeszcze Włochów, mknących po krętych drogach słonecznej Italii z nieodłącznym „telefonino” w dłoni. Psycholog transportu dr Andrzej Markowski zauważa, że wielu kierowców jeździ tak samo, jak po alkoholu, choć go nie piło. – Prowadząc rozmowę przez zestaw głośnomówiący, zachowujemy się tak, jak byśmy mieli 0,8 promila alkoholu we krwi – podkreśla.

 

Ten problem dotyczy jednak nie tylko Włochów. My też mamy w tym temacie lekcję do odrobienia. – Najpopularniejsze  rozpraszacze uwagi to telefony komórkowe, smartfony, nawigacje –  wymienia psycholożka Barbara Truszkowska. Dodaje, że co czwarty wypadek drogowy jest spowodowany przez korzystanie z telefonu komórkowego w trakcie jazdy przez kierowcę reagującego wówczas kilkadziesiąt razy wolniej na sytuacje występujące na drodze.Dotyczy to także pieszych, którzy wpatrzeni w ekran smartfonu, niekontrolowanie, wchodzą na jezdnię lub przejazd kolejowy. – Badania dowodzą, że rozmowa przez zestaw głośnomówiący również nie jest bezpieczna, także używanie słuchawek przez kierowców, rowerzystów czy pieszych może być niebezpieczne.

 

Niewyobrażalny brak wyobraźni

 

W 2020 r. z winy kierujących doszło do 21 tys. wypadków (to aż 89 proc. ogółu)! Wielu z nich (niemal 11 proc.) było pod wpływem alkoholu. W spowodowanych przez nich wypadkach zginęło 271 osób, a około 2 tys. zostało rannych. Tu również widać wyraźną tendencję wzrostową w miesiącach wakacyjnych: najwięcej zdarzeń kierujący „na podwójnym gazie” powodowali kolejno w sierpniu, czerwcu i lipcu.

 

Wraz z rozwojem środków transportu rośnie wiedza o negatywnych aspektach rozwoju tego sektora – mówi Barbara Truszkowska. I podkreśla, że cechy kierowców i ich zachowania na drodze aż w 70-90 proc. decydują o bezpieczeństwie, a więc człowiek ma decydujący wpływ. – Percepcja, procesy uwagi i szybkość podejmowania decyzji oraz czas reakcji ulegają szybkim zmianom. Pole widzenia zależy od szybkości kierowanego pojazdu. Kierowca koncentruje się na postrzeganiu centralnym, nie jest w stanie zarejestrować tego, co dzieje się na poboczu drogi. Zagrożeniem jest również rozproszenie uwagi kierowcy i skierowanie zainteresowania na to, co się dzieje poza pasami ruchu – ocenia psycholożka.

 

Strzeż się pociągu!

 

Jedne z najbardziej tragicznych w skutkach wypadków zdarzają się na styku dróg i kolei: na przejazdach drogowo-kolejowych. Umieszczone przy przejściach czy przejazdach drogowo-kolejowych tabliczki głoszą: „Strzeż się pociągu!”. Czasem śmieszą, choć w zamyśle mają nakłaniać do ostrożności. Tu wyobraźnia i uwaga stają się szczególnie potrzebne. Ważący 140 ton pociąg, nawet sunący z prędkością 20 km/h, potrzebuje aż 30 m, aby się zatrzymać, a przy prędkości podróżnej droga hamowania może wynosić nawet 100 m. Nie dziwi, że 100 proc. wypadków na przejazdach kolejowych kończy się dla jego uczestników w szpitalu, a na 5 ofiar w Polsce aż 3 są śmiertelne.

 

Wszystkie wypadki, do jakich doszło w ubiegłym roku na przejazdach kolejowych na linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej (WKD), spółki samorządu Mazowsza, były wynikiem nienależytej ostrożności kierowców. Nie tylko ich jednak dotyczy obowiązek myślenia i zachowania szczególnej uwagi.

 

W tym roku WKD ruszyła z kampanią, która zwraca uwagę na bezpieczeństwo na przejazdach kolejowych oraz kształtuje postawy i zachowania sprzyjające bezpieczeństwu.

 

– Zależy nam, by zarówno podróżni, jak i inni uczestnicy ruchu drogowego bezpiecznie docierali do celu podróży. Stąd pomysł kampanii „Twoja bezpieczna WuKaDka”, której głównym celem jest zachęcenie kierowców do rozwagi i zdjęcia nogi z gazu przed przejazdem kolejowym – mówi Tomasz Tretter, członek zarządu WKD.

 

Odblask zamiast poduszki

 

Amerykański eksperyment jasno pokazał nie tylko to, jak mocno wpływa na nas obraz telewizyjny, ale również jak wielki sens mają kampanie społeczne. Takie działania w dziedzinie bezpieczeństwa drogowego od lat podejmuje Samorząd Województwa Mazowieckiego. Wśród sztandarowych inicjatyw jest akcja  „Jesteś widoczny, jesteś bezpieczny”. O pieszych i rowerzystach często mówi się, że są niechronionymi uczestnikami ruchu drogowego. Nie mają pasów bezpieczeństwa ani poduszek czy kurtyn powietrznych, dlatego w razie wypadku są najbardziej zagrożeni. Po zmroku lub przed świtem kierowca zauważy osobę w ciemnym ubraniu dopiero z około 20-30 m. To za mało, aby w porę wyhamować. Już jeden element odblaskowy sprawia, że pieszy jest widoczny z ponad 150 m. Te dodatkowe metry często ratują życie.

Skontaktuj się z autorem tekstu: DL
Facebook
Google
Wykop
Zgłoś
Wyślij
Drukuj
Komentowanie dozwolone wyłącznie dla zarejestrowanych użytkowników portalu.
AKTUALNOŚCI
WSZYSTKIE +
Fot. UM Kozienice
40 lat temu w Polsce wprowadzono stan wojenny. Poszczególne delegacje uczciły pamięć ofiar st...
Fot. OSP Kozienice/Facebook
Dzisiaj w nocy w miejscowości Psary, w gminie Kozienice doszło do groźnego zdarzenia drogowego.  &...
Fot. archiwum - Nadleśnictwo Kozienice
Na krwiodawców, którzy 16 grudnia podzielą się z potrzebującymi darem krwi, czeka wyjątkowe...
Fot. Enea KKS Kozienice
Siatkarze Enei KKS-u Kozienice przegrali na własnym parkiecie 2:3 z Camperem Wyszków. W sobotnim s...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
Enea Wytwarzanie wraz z Kołem Gospodyń Wiejskich w Świerżach Górnych oraz Parafią p.w. św. Jakuba ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W całej Polsce trwa weekend cudów, czyli finał Szlachetnej Paczki. W sobotę i niedzielę wolontariu...
Fot. Mariusz Grotkowski, Damian Latos/Agencja Arpass
W piątek, 10 grudnia mieszkańcy Kozienic i okolic wzięli udział w II Kozienickim Kiermaszu Świątecznym, k...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Święta Bożego Narodzenia to wyjątkowy czas, pełen magicznego uroku. Wie o tym doskonale Specjalny Ośrodek...
fot.KDK
Po raz kolejny Kozienicki Dom Kultury im. Bogusława Klimczuka dołączył do Wielkiej Orkiestry Świątecznej ...
Na zdjeciu Marian Śledź. Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Prezes Związku Piłsudczyków RP Oddział w Kozienicach Marian Śledź stworzył publikację na temat 40....
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Kilkudziesięciu uczestników z dziewięciu formacji artystycznych zaprezentowało się podczas „...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
Seniorzy z kozienickiego DPS-u tak jak w zeszłym roku pisali listy, w których wspominali o wymarzo...
Fot. Wojciech Stan
Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia" w Radomiu zaprasza na wernisaż wystawy fotog...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W środę, 15 grudnia o godzinie 17 w Muzeum Regionalnym w Kozienicach, odbędzie się wernisaż wystawy ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
„Sztandary Niepodległości” to tytuł koncertu poetyckiego, z którym w Kozienickim Domu ...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
„Moje widzenie świata” to tytuł wystawy fotografii autorstwa słuchaczy Uniwersytetu Trzeciego...
Z mieszkańcami Kozienic oraz całego powiatu jesteśmy już 8 lat. Przez cały ten okres korzystaliśmy z dost...
Fot. Damian Latos/Agencja Arpass
W środę, 8 grudnia, na placu budowy przy ulicy Głowaczowskiej w Kozienicach odbyła się uroczysta inaugura...
Walka o oddech trwa nawet po przechorowaniu koronawirusa. Droga do normalności bywa długa, ale nie niemoż...
Fot. archiwum Kozienice24
W piątek 10 grudnia wszyscy mieszkańcy Kozienic i okolic będą mogli wziąć udział w II Kozienickim Kiermas...
Sponsorowane
WIĘCEJ +
Hossa w branży budowlanej, coraz wyższe ceny działek, domów i mieszkań, a także szalejąca inflacja sprawiają, że ...
Grzybica paznokci jest dość często spotykanym, choć wstydliwym problemem. Początkowe objawy, często natury estetycznej b...
Każdy przetarg wymaga sporządzenia przez zamawiających szeregu dokumentów. W nich określone zostają podstawowe pa...
Skoda Octavia to samochód łączący tradycję z teraźniejszością. Sprawdź, dlaczego warto szukać na aukcjach używane...

Kronika
Zobacz więcej

KONTO UŻYTKOWNIKA
WIĘCEJ +

Login:

Hasło:



Ostatnie komentarze
Zobacz więcej
Gmina Kozienice
Zobacz więcej
Powiat Kozienicki
Zobacz więcej
Garbatka-Letnisko
Zobacz więcej
MCSW
Zobacz więcej
WszystkoBlisko - zapraszamy na zakupy
PRZEJDŹ DO SKLEPU +
NA GÓRĘ STRONY +
Nasze serwisy:
Kategorie:
Informacje:
Reklama:
Gazeta Kozienice24 to niezależne media elektroniczne w Kozienicach - jako jedyni całodobowo informujemy o wydarzeniach w mieście i regionie. Dzięki rzetelności i szybkości w przekazywaniu informacji oraz przynależności do grupy medialnej każdego dnia odwiedza nas wiele tysięcy czytelników.

Kontakt z działem reklamy:
E-mail: reklama@arpass.pl lub tel: 500-304-413
facebook